17 Ağustos 1985 tarihinde Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Küçüklükten gelen müzik eğilimi, bu dalda yükselmesi için bir vesile oldu.
1999 yılında Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü sınavı için babasının memleketi olan Denizli’ye gitti. Bu sınavı dereceyle kazanan Aşkın Çolak; 4 sene boyunca keman bölümünde eğitim gördü, bununla birlikte dışarıdan sürdürdüğü vurmalı çalgılar eğitimine devam etti. Öğrenimine İzmir Dokuz Eylül Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalında devam eden Aşkın Çolak; burada da keman bölümünde eğitim gördü ve aynı şekilde vurmalı çalgılar eğitimini de sürdürdü.
Bu süre zarfında birçok sanatsal etkinliğe katılan Çolak; aynı zamanda İzmir'de çeşitli okullarda ve özel müzik atölyelerinde müzik öğretmenliği yaptı. Aynı süre içinde bölgedeki tiyatro topluluklarına müzikal oyunlarda yardım etti, çalışmaların müzik koordinatörlüğünü üstlendi.
2005 yılında, davulcusu olduğu “MODEL” adlı müzik grubunu kurarak, dönemin önemli müzik yarışmalarından dereceler aldı. 2009 yılında grupla birlikte İstanbul’a yerleşti ve Türkiye’nin birçok ilinde ve yurtdışında (Goethe Enstitüsü “Yollarda…” projesi – Bükreş) konserler verdi, birçok sahnede yer aldı. 2009 yılında, hedeflenen ilgiyi göremeyen“Perili Sirk” adlı EP çalışmasının ardından MODEL ile birlikte; 2. albüm çalışmaları olan “Diğer Masallar”ı, Demir Demirkan prodüktörlüğünde “Babajim” stüdyosunda kaydetti. Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda Sertab Erener – Demir Demirkan – MODEL – Özge Fışkın ortak konserinde yer aldı. Aşkın Çolak ayrıca, MODEL grubuyla birlikte jingle çalışmaları da yaptı. Grup, 2010 yılında Efes Pilsen için bestelediği “Sokakta Hayat Var” adlı şarkıyla “Digital Age” ödüllerinde “En Yaratıcı Müzik/Ses Tasarımı Birincisi” ödülünü kazandı.
MODEL; “Diğer Masallar”ın ardından, 18. Kral Müzik Ödülleri, 39. Altın Kelebek Ödülleri, Yılın Yıldızları 2012 (Yıldız Teknik Üniversitesi), Rotabest 2012, İTÜ EMÖS BaşArı Ödülleri gibi çok sayıda ödül töreninde çeşitli ödüllere layık görüldü. Aşkın Çolak’ın, Türkiye ve Avrupa turneleri kapsamında verdiği konserlerden bazıları;

* İstanbul – Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, JJ Balans, Bronx Pi, Kuruçeşme Arena, Küçükçiftlik Park, Ghetto, Bostancı Gösteri Merkezi
* Ankara – ODTÜ, TED Koleji, Hacettepe Üniversitesi, Jolly Joker
* Denizli EGS Park
* Muğla Üniversitesi
* Bursa Hayal Kahvesi
* Karadeniz Ereğli “Sokakta Hayat Var” Konseri
* Zonguldak AKM Konseri
* KKTC – Jack Daniel's Özel Etkinlik, Yakın Doğu Üniversitesi
* Mersin AVM
* Adana Pick-Up Bar Konseri
* İzmir Ooze Venue Konseri
* Foça Belediye Konseri
* Söke Meydan Konseri
* Adapazarı AFA Kültür Merkezi Konseri
* İzmit Sabancı Kültür Merkezi Konseri
* Edirne Konseri
* Eskişehir Hayal Kahvesi Bar Konseri
* Nazilli Belediye Konseri
* Antalya Jolly Joker Konseri
* Diyarbakır Konseri
* Şanlıurfa Belediye Konseri
* Almanya-Hollanda-Avusturya Konserleri
* Almanya Westfalenhallen Dortmund Türk Festivali
* Turkcell Gnctrkcll “MODEL’le Kampüste Parti” Konserleri (Tanıtım filmi için: http://bit.ly/Ns1Oun)
Aralık 2012 itibarıyla, kurucusu olduğu MODEL grubundan ayrılan Aşkın Çolak, yeni projelere imza atmak üzere çalışmalarını  sürdürmektedir.
Sanatçının; Ekim 2011’de Amedia Cymbals and Music Instruments CO. ile, Şubat 2012’de Mapex Drums ile, Kasım 2012’de ise Wincent Drumsticks ile imzaladığı endorserlik anlaşmaları bulunmaktadır.

Sizi Arayalım

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!